Program

ST-dag och efterutbildningskurser äger rum den 2 oktober.
Årsmötet pågår den 3 och 4 oktober.

Se preliminärt program nedan (salsnamn är preliminära)

Kongresshallen
Tunnbindaren
Bryggaren
Handskmakaren
Club 700
Mältaren
Näbben
Yxan
Lodet
Nålmakaren
Utomhus
Utomhus 2
Utställningshallen
Conventum Entrén
Conventum bankettsalen
Ej Specificerad
08:00
 
 
 
08:30
 
 
 
09:00
 
 
 
09:30
 
 
 
10:00
 
 
 
10:30
 
 
 
11:00
 
 
 
11:30
 
 
 
12:00
 
 
 
12:30
 
 
 
13:00
 
 
 
13:30
 
 
 
14:00
 
 
 
14:30
 
 
 
15:00
 
 
 
15:30
 
 
 
16:00
 
 
 
16:30
 
 
 
17:00
 
 
 
17:30
 
 
 
18:00
 
 
 
18:30
 
 
 
19:00
 
 
 
19:30
 
 
 
20:00
 
 
 
20:30
 
 
 
21:00
 
 
 
Efterutbildningskommittén
08:30-10:30
Registrering
Conventum Entrén
09:00-16:00
Efterutbildningskurs: Kornealkirurgi
10:30-12:00
Eydis Olafsdottir
ST-dag: Läkemedel
10:30-12:00
Emma Nivenius; Karin Söderberg-Löfdahl
Efterutbildningskurs: OCT-angiografi
10:30-12:00
Elisabet Granstam
Lunch och Symposium
Utställningshallen
12:00-13:30
Industrisymposium Santen: Chemical Eye Burns: From Emergency Care to Stem Cell Therapies
12:15-13:00
Sayyad Ahmad
Efterutbildningskurs: Sent dislocerad IOL; Epidemiologi, patofysiologi och behandling
13:30-15:00
Dan Öhman; Sara Boudiaf; Kinga Dabrowska-Kloda
ST-dag: Diabetesretinopati
13:30-15:00
Ingrid Johansson; Niklas Karlsson
Efterutbildningskurs: Handläggning vid orbital process
13:30-15:00
Elin Bohman; Anna Wiktorin
Kaffe och utställning
Utställningshallen
15:00-15:30
Efterutbildningskurs: Genterapi
15:30-17:00
Sten Kjellström; Sten Andreasson; Lotta Gränse
ST-dag: Katarakt
15:30-17:00
Birgitta Ejdervik-Lindblad; Dan Öhman
Efterutbildningskurs: Endokrin oftalmopati - allmänt om diagnostik och handläggning samt strabismkirurgi och ögonplastik
15:30-17:00
Frank Träisk; Per Karlsson; Karin Svedberg
Klubbmöte: PECARE
16:00-18:00
Industrisymposium Théa: Kliniska erfarenheter av demodex behandling.
17:15-18:00
Erik Robertstad
Industrisymposium Allergan: Kan vi optimera behandlingen med Ozurdex vid DME?
17:15-18:00
Francesco Mirabelli
Mingel och välkommen från lokala organisationskommittén
Utställningshallen
18:00-21:30
Morgonjogg
06:30-07:30
Konstvandring
06:30-07:30
Frukost med experterna
08:00-08:45
Eva Dafgård-Kopp; Karin Svedberg; Jonas Blohmé; Ioannis Kollias; Francesco Mirabelli; Ola Rauer; Marita Andersson Grönlund; Eva Larsson; Hanna Åkerblom
Välkommen och öppnande av mötet
09:00-09:15
Sten Kjellström
Gästföreläsning: IGF1-receptor-antagonists in thyroid eye disease - the research that lead to its discovery and use in clinical practice
09:15-10:00
Raymond Douglas
Kaffe och Utställning
Utställningshallen
10:00-10:30
Fria föredrag: Kornea, lins, medicinskt och kirurgiskt glaukom
10:30-11:45
Fria föredrag: Retina, barn, strabism och onkologi
10:30-11:45
Lunch
Utställningshallen
11:45-13:00
Industrisymposium Novartis: OCT bildtolkning av makulaödem
12:00-12:45
Inger Christine Munch
SWEDROP
12:00-13:00
Styrelsens möte med klubbarna
12:00-12:45
SOE-Föreläsning
13:00-13:45
David Epstein
Ilmari Rendahlsföreläsning
13:45-14:30
Kristina Tornqvist
Kaffe och Postersession med moderator
Utställningshallen
14:30-15:15
Symposium- Global oftalmologi - invandrande sjukdomar och om sjukdomspanorama vid arbete i Kenya - om tbc, exotiska uveiter och infektioner
15:15-16:15
Ioannis Kollias; Ulrika Lidén; Judith Bruchfeld
Diplomutdelning bästa poster och bästa fria föredrag
16:15-16:30
Årsmöte
16:30-17:00
Kursgivarmöte
17:00-18:00
Bankett
Conventum bankettsalen
19:00-01:00
Industrisymposium Bayer: Behandlingsprinciper vid våt AMD
08:15-09:00
Sobha Sivaprasad; Marion Schröder
Anterior segment surgery pearls
09:15-10:00
Soosan Jacob
Kaffe och utställning
Utställningshallen
10:00-10:30
Andreas Stahl - anti-VEGF vid ROP
10:30-11:15
Symposium: ROP; diagnostik, behandling, register
11:15-12:00
Gerd Holmström; Aldina Pivodic; Pia Lundgren; Ann Hellström; Lotta Gränse
Klubbmöte: Studierektorsmöte
12:00-13:00
Klubbmöte: Barnklubben
12:00-15:00
Lunch
Utställningshallen
12:00-13:00
Klubbmöte: SPÖF
12:30-13:30
Ögats dag
13:00-16:00

Kontakt

Akademikonferens
018-67 15 33 eller
018-67 10 03

Viktiga datum

20 juni: Sista dag för inskickning av abstracts
3 juli: Sista dagen för låg avgift

Arrangeras av